۱۳۹۶ اسفند ۲۱, دوشنبه

یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود

از زبان خودشان! ؛ وزیر کشور ایران در مصاحبه با روزنامه همشهری درباره نارضایتی مردم:
یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود 
اعتراضات دی ماه مقابل دانشگاه تهران 
وزیر کشور ایران در تشریح دلایل و ریشه ناآرامی‌های سراسری دی ماه، گفته عوامل نارضایتی هنوز از بین نرفته و "یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود."
عبدالرضا رحمانی فضلی، در دو مصاحبه جداگانه با روزنامه‌های همشهری و ایران چاپ تهران، هشدار داده که باید از آن حوادث "عبرت" گرفته شود و به مردم احترام گذاشته شود.
اعتراضات سراسری ششم دی ماه در چند شهر از جمله مشهد شروع شد و به گفته وزیر کشور به سرعت به ۹۰ شهر ایران گسترش یافت.
بر اساس آمار رسمی پنج هزار نفر به طور موقت بازداشت شدند. وزارت کشور می‌گوید بیشتر این افراد بعد از چند ساعت آزاد شدند و حدود ۸۰۰ نفر در زندان ماندند.
شماری از منتقدان دولت، عملکرد به گفته آنها "نامطلوب" حسن روحانی و مشکلات اقتصادی را ریشه نارضایتی عنوان کردند اما وزیر کشور ایران در مصاحبه خود، این موضوع را رد کرده و گفته مشکلات اقتصادی تنها دلیل اعتراض‌ها نبوده است.

گزارش تغییر سلیقه و سبک زندگی مردم به رهبر ایران

شورای امنیت وزارت کشور در گزارشی، ریشه ناآرامی‌های اخیر را به رهبر ایران، سران قوا و شورای عالی امنیت ملی گزارش داده است.
وزیر کشور ایران درباره محتوای این گزارش به روزنامه همشهری گفته دو عامل باعث ناآرامی‌های دی ماه شده است؛ یکی "عوامل نزدیک" شامل نارضایتی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و دیگر سه "عامل دور" که از نظر او "عمیق‌تر" است و جمهوری اسلامی باید به آن توجه کند: تغییر نسل، تغییر سبک زندگی، و تغییرات تکنولوژیکی.
آقای رحمانی فضلی می‌گوید سبک زندگی مردم، سلیقه، تفریح، روابط و پوشش آنها دچار تغییرات اساسی شده است: "نوع سلیقه و انتخاب آنها به گونه‌ای است که منطق ما [حکومت] را برنمی‌تابد."
به گفته وزیر کشور ایران، برای دیدن این تغییرات لازم نیست کسی راه دور برود: "داخل خانواده خودمان و در بچه‌های خودمان این تغییرات را می‌توانیم ببینم."
وزیر کشور ایران درباره واکنش مقام‌ها به گزارش تغییرات اجتماعی و ناراآمی‌های دی ماه گفته "دستوراتی" درباره این گزارش داده شده که دولت مشغول پیگیری آن است.
بی بی سی  فارسی  

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر